ועד האיגוד: אריה אבנרי, ד"ר שרה אבין, גלית אבן חיים, מיכל בן עטר,
נעמה בר שדה, ד"ר לאוניד ברואודה, ימימה גולדברג, ריקי גוטליב,
מיריי דנון, ד"ר רבקה דוידוביץ אפשטין, יו"ר.
ועדת הביקורת: יפה גבעוני, חווה קרייסלר

לחברי האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה
ולמטפלים בתפוצת האיגוד,

שלום רב,

בימים מטלטלים אלו, בהם סדרי חיים משתבשים נוכח וירוס הקורונה, רבים חווים מתח, בדידות, מחנק,  חוסר אונים, חרדה בריאותית וכלכלית. בתוך חוסר הוודאות האישי  והקולקטיבי המאיים הזה, כל אחד מאתנו מגיב למגפה מתוך עולמו הפנימי. יש מי שמוצף באימה, בקונפליקטים עמוקים וחרדות יסוד שצפים על פני השטח – חרדת המוות, תחושת 'סוף העולם', חשדנות, בידוד ובדידות, ויש מי שמתמודד באמצעות הכחשה העלולה לסכן אותו ואת סביבתו.

דווקא בעת הזו טיפול נפשי הוא חשוב ומשמעותי, בין אם מדובר במטופלים שרוצים להמשיך בטיפול ובין אם מדובר בפונים חדשים על רקע החרדות שמעוררת ההתפשטות של המגיפה.

אנחנו המטפלים עוברים תקופה מאתגרת. זאת לנוכח צרכי המטופלים בתקופה זו, ההנחיות המשתנות של משרד הבריאות והשלכותיהם על הפרקטיקה הטיפולית, והחששות המלוות אותנו, המטפלים, כבני אדם החשופים אף הם לאיום הקורונה. תקופה זו, מלווה  גם אותנו המטפלים, בדאגה מהבלתי ידוע, בחששות לבריאותנו האישית ולבריאות יקירנו, בצורך בהתארגנות אחרת בבית, בעבודה ובמרחב הבינאישי.

ברצוננו כמטפלים להמשיך לסייע למטופלים שלנו, אך בו זמנית, לשמור גם על עצמנו.
אנו רוצים לשמר את המענה הטיפולי ולענות לצרכים הרגילים והאקוטיים של המטופלים, תוך התייחסות להנחיות החדשות והמשתנות מעת לעת. אלו דורשות הפחתת מגע, ריחוק חברתי, הפחתת התקהלות, ודרישה שמי שמשתעל או עם חום או נדרש לבידוד לא יגיע למרפאה או לקליניקה.

תקופה זו מחייבת אותנו להיערך מעט אחרת, להרחיב את הסטינג הרגיל, למצוא דרכים נוספות להיות בקומוניקציה עם המטופלים שאינם יכולים להיפגש עמנו, ולשקול חלופה של טיפול מרחוק.

לשם כך, אנו ממליצים, ברוח הנחיות משרד הבריאות, להקדים את המפגש הטיפולי בשיחה טלפונית גם בקליניקות הפרטיות. זאת בכדי לברר האם ניתן לקיים פגישה במתכונת של פנים אל פנים בהתאם למידת חיוניותה. החלטה זו נגזרת כמובן ממצב המטופל אך גם  ממצבו של המטפל, ומההנחיות המתעדכנות של הרשויות.

אנו מבקשים להדגיש שיש הנחיות רגולטוריות לטיפול מרחוק ואנו מפנים אתכם לקישור של משרד הבריאות לגבי בריאות הנפש בתקופת הקורונה וטיפולים מרחוק.

אנו מפנים את תשומת ליבכם גם לתוכנת ZOOM שהינה תוכנה חינמית פשוטה להפעלה ואינה דורשת רישום של המטופל.

בנוסף,  אנו מציעים לכם הרצאות מתוך ימי העיון שקיים האיגוד בנושאים: "בדידות ואינטימיות", "משמעות ותשוקה", "התקווה", בחיים ובטיפול, במצבי שגרה ובמצבי במשבר וטראומה. אנו מקווים שהרצאות אלה יתרמו להרחבת המחשבה והנפש בימים אלה. ההרצאות מופיעות בסרטונים שבאתר האיגוד:

קישור להרצאות מיום העיון "בדידות ואינטימיות מאז ועד עולם"

קישור והרצאות מיום עיון "על משמעות ותשוקה בחיים ובטיפול"

קישור להרצאות מיום עיון בנושא "התקווה חלומם של אנשים ערים"

ולסיום, אחד הקשיים שאנו מתמודדים עמם בימים אלה הינה החיץ שהמגפה יוצרת בין אנשים, הפגיעה בלכידות מצד אחד והלחץ הנגרם לעיתים כתוצאה מהצורך להסתגרות מוחלטת ולעיתים חונקת בתוך עצמנו או במסגרת המשפחה.

אנו מזמינים אתכם להתייעץ עימנו, באמצעות המייל או אתר האיגוד, בשאלות הרלבנטיות לעבודה הטיפולית בעידן הקורונה, ונעשה מאמץ להשיב מהר ככל שניתן.
 
אנחנו ממשיכים להיערך לימי עיון ופעילויות נוספות בציפייה לימים בהם ניתן יהיה לקיימם.  
 
בברכת ימים טובים יותר של בריאות,

 
וועד האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה