מפגשים בין השורות

אנו שמחים להזמינכם למפגש עם ד"ר אילן דיאמנט ויואב ברושי
בנושא
האלכימיה של המנטליזציה
כיצד להפוך דווקא פערים בקשר הטיפולי למרכיב טרנספורמטיבי
הערב יתקיים: בתאריך 23.05.16 יום ב', בשעה 20:30,
בבית אריאלה (רחבת מוזיאון תל אביב)
שד' שאול המלך 52 ,תל אביב. (חנייה בתשלום בצמוד למוזיאון).

וויליאם ג'יימס הפסיכולוג-פילוסוף אמריקאי בן זמנו של פרויד, הציב, בשונה מפרויד, תפיסה הטוענת כי התודעה נמצאת בזרימה מתמדת. כל עצירה המתבוננת בתודעה מייצרת תמונת מצב 'אד-הוק', לכן היא אך דימוי רגעי של המציאות, ואינה דימוי נאמן שלה. במפגש בין אישי בכלל, ובמפגש הטיפולי בפרט, אנו נוטים לגבש המשגה אודות האחר. אנו סבורים שהגענו לכדי ידיעה, אך ידיעה זו איננה אלא רגע בו התודעה זוכה לאתנחתא בלבד, וזאת כאשר הושגה סינכרוניזציה בין השפה המתארת לבין החוויה אותה השפה מנסה ללכוד.

במצבים בין-אישיים טעונים רגשית מתקיים הפוטנציאל לקריסה ביכולת הרפלקטיבית (מנטליזציה). במצבים אלה, ללא המרחב הנחוץ להתבוננות ברגשות ובמחשבות שלנו ושל זולתנו, התגובות שלנו הופכות לאוטומטיות. קריסת המנטליזציה באה לידי ביטוי באובדן היכולת לראות את הפער ואת אי הידיעה. מטפל העוסק במנטליזציה מכיר בכך שהוא והמטופל חווים את האינטראקציה ביניהם אך ורק באופן התרשמותי, לא כמציאות. המטפל נדרש לנטר את עצמו, לכל הפחות, כפי שהוא מנטר את המטופל, לשים לב למצבי 'העברה המגולמת בפעולה' (enactment), כל זאת, במיוחד במפגש עם מטופלים קשים אשר עשויים לשים לב באופן מדויק לטעויות, לחולשות ולרגשות של המטפל. ענווה תואמת ויכולתו של המטפל ללמוד על עיוורונו מהמטופל הינה מרכיב חיוני בטיפול.

בהרצאתנו נדגים באמצעות תיאור של מפגשים טיפוליים מצבים בהם קורסת יכולתו של המטפל למנטליזציה. נבקש להראות כיצד החזרה לסינכרוניזציה בין המטפל למטופל יכולה להתרחש מתוך עמדה סקרנית של המטפל לאיתותיו של המטופל, כאשר הוא מסמן את התרחבות הפער ומסב את תשומת לב המטפל לעיוורונו. להבנתנו, ההשתתפות ההדדית בתהליך זה הינה אחד מגורמי השינוי המשמעותיים בטיפול.

על המרצים:
ד"ר דיאמנט אילן, פסיכולוג קליני מומחה. הקים את המרכז למנטליזציה בישראל. את עבודת הדוקטורט כתב בהנחיית פרופ׳ פיטר פונגי (ממפתחי מודל טיפול מנטליזציה) באוניברסיטת לונדון. מורה בבית הספר לפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב, ובבתי הספר לפסיכותרפיה של אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת חיפה ושל מכון מגיד באוניברסיטה העברית.

מר יואב ברושי, פסיכולוג קליני מומחה, שותף להקמת המרכז למנטליזציה בישראל. דוקטורנט במסלול פסיכואנליזה ופרשנות, אוניברסיטת בר-אילן. מורה בבתי הספר לפסיכותרפיה של אוניברסיטת תל אביב ושל מכון מגיד באוניברסיטה העברית.

בהנחיית: ד"ר רבקה דוידוביץ אפשטיין, יו"ר וועד האיגוד.

יוגש כיבוד קל.
נא להירשם מראש, מספר המקומות מוגבל.
להרשמה: לחברי האיגוד ₪60, סטודנטים/ מתמחים ₪70, למי שאינם חברים ₪80.

  • ניתן לשלוח צ'ק לכתובת: האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה, ת.ד. 926 קריית אונו 5510702
  • בכרטיס אשראי בטל': 03-7369051