על הספר
במוקד ספר זה ניצבת העין הפנימית, זו שמביטה פנימה אל תוך נפשנו, אך גם החוצה ופנימה (או אולי פנימה והחוצה?) אל תוך נפשו של הזולת. העין הפנימית מאפשרת אמפתיה, הבנה, מודעות לעצמי ולאחרים, התנהגות חברתית, אינטליגנציה רגשית וכישורים נוספים. היא מייחדת אותנו, בני האדם, מכל יצור חי אחר במידת מורכבותה ושכלולה, וכשהיא לוקה חלילה בעיוורון, כרוכות בו הפרעות קשות ביותר.
הספר – פרי שנים של ניסיון קליני, מחקר אמפירי והמשגה תאורטית – מציג גישה חדשה ועדכנית להבנה הפסיכולוגית של הילד, הבנה בסיסית המונחת ביסוד רבות מהתנהגויותינו ומחוויותינו כבני אדם.
מה הקשר בין כישורים אלה לבין הסתגלות טובה או פתולוגית? האם כישורים אלה מהווים גורם חוסן? האם הם מנבאים הצלחה חברתית, מקצועית, כלכלית, פוליטית או אחרת בהמשך החיים? כיצד אומדים כישורים אלה וכיצד ניתן להשפיע עליהם, לשכללם ולכיילם?
הכישורים הנחוצים לילד כדי להבין את טבעה הסובייקטיבי של החוויה האנושית מוגדרים מנקודת ראות המאחדת את דרך החשיבה הפסיכואנליטית, ההתפתחותית, הקוגניטיבית והנוירולוגית. באמצעות דוגמאות ותיאורי מקרים מוצגת מסגרת תאורטית חדשה ומקורית הנתמכת בממצאי מחקר עדכניים. הספר מציע דרכי אבחון וטיפול מעשיות למי שהתפתחותם תקינה ולאוכלוסיות קליניות ספציפיות (בעלי הפרעות קשב וריכוז, הפרעות התנהגות, הפרעות אישיות, הפרעות מטווח הסכיזופרניה ועוד), וכן הוא מציע שיפור בתהליכי ההכשרה של פסיכולוגים, פסיכיאטרים ופסיכותרפיסטים.
“חיות מרגישות אולי לא פחות מאתנו, אולם הן נעדרות יכולת להתבונן בעצמן. הן חסרות אותה עין פנימית המאפשרת לנו להפוך את עצמנו למושא ההתבוננות שלנו ולהיות יצורים היודעים את עצמם”.

ד”ר אודי בונשטיין פסיכולוג קליני מומחה ומדריך ופסיכולוג רפואי מומחה, המורשה לעיסוק, למחקר ולהוראה מדעית של היפנוזה. מלבד עבודתו בקליניקה פרטית, הוא משמש כפסיכולוג הראשי בבית החולים לגליל המערבי בנהריה, עובד ביחידה להדרכת הילד והמשפחה שבבית החולים ועומד בראש התכנית לפסיכותרפיה בצפת ומשלב בהצלחה בין עבודתו הקלינית לבין מחקר. ספרו החדש “היפנוזה – דרכה של הנפש ליצור את הגוף” (זוכה פרס בהט לספר העיון המקורי הטוב לשנת 2011) עתיד לראות אור בהוצאת אוניברסיטת חיפה ו”ידיעות ספרים” בתחילת 2013 .