המפגש עם ד”ר רוית ראופמן, מחברת הספר “חלומות ומעשיות – חקירה פסיכואנליטית ואתנו-פואטית”.
וד”ר חיים וינברג, עורך (משותף) של הספר The Social Unconscious in Persons, Groups and Societies

 

על הספרים

חלומות ומעשיות- שני תוצרים המלווים את האנושות מאז ראשית ימיה, זוכים בספרה של רוית ראופמן להתייחסויות המעלות תובנות חשובות ביחס לטבע האדם והחברה.
התייחסויות אלה קשורות באופן בו יוצק האדם את עולמו הפרטי אל תוך תבניות חברתיות וכלליות.
נושא הלא מודע החברתי נידון בספר שערכו ארל הופר וחיים וינברג, העוסק באופן בו תהליכים חברתיים משפיעים על עיצוב האישיות של הפרט ובהשפעה הלא מודעת שיש לחברה מסוימת על החברים בה.

באופן שהוא אולי אינו מקרי, עוסקים שני הספרים בדוגמאות דומות, כמו למשל האופן בו חלומות מאפשרים ניתוח והבנה של הלא מודע החברתי, כאשר מעבר לאסוציאציות הפרטיות של החולמים, הם נארגים לתוך מסגרת ייחודית המכונה “מטריצת החלום החברתי”.

מעשיות ידועות כגון “שלגיה” ו”סינדרלה” פועלות אף הן בתוך מארג מורכב זה. דוגמאות נוספות קשורות בלא מודע הישראלי, הכולל חרדות קיומיות שהן תוצאה של תנאי החיים הייחודיים הקשורים בהיסטוריה של העם. חרדות אלו נותנות אותותיהן בחלומות, ומשפיעות על ההתנהגות היומיומית של הישראלי במישור האישי, הציבורי והפוליטי.

בעולם של מאבקים בין עמים וקבוצות, נראה כי ז’אנר המעשייה העממית חסר הפשרות, בו מתעמתים הקטבים המנוגדים זה עם זה, עדיין שומר על רלוונטיות ומנהל יחסי גומלין עם הלא מודע האישי והחברתי.
הנכם מוזמנים לאירוע המפגיש בין שני הספרים בתוך הניסיון המתמיד לשפוך אור על תהליכים שהם ברובם אינם מודעים, אך בעלי השפעה מכרעת על עולמנו האישי והחברתי.

ד”ר רוית ראופמן פסיכולוגית קלינית מומחית, מרצה וחוקרת בחוג לספרות עברית והשואתית באוניברסיטת חיפה, מלמדת בתוכנית לביבליותרפיה.
ד”ר חיים וינברג, פסיכולוג קליני ואנליטיקאי קבוצתי, הנשיא לשעבר של האגודה הישראלית להנחיה וטיפול קבוצתי ושל האגודה לפסיכותרפיה קבוצתית בצפון קליפורניה, מלמד בבית הספר המקצועי לפסיכולוגיה בסקרמנטו ועומד בראש תוכנית הדוקטורט עם דגש על טיפול קבוצתי.

בהנחיית: ד”ר דורית מעוז, חברת וועד