הערב יוקדש להצגת מארג שפות גוף לשם הכלת הגוף בחדר הטיפול, בחיי המטופל ובחיי המטפל.
מארג שפות גוף הוא מושג שד”ר ירום מציעה בספרה כמכלול של נקודות מבט אפשריות על תופעות גופניות המבטאות מצוקות נפשיות. הבנת איתותי הגוף מאפשרת פיענוח חסרים, תשוקות, חרדות ויחסים. הספר בא לצייד אותנו בכלי מרכזי להתבוננות בהיבטים גופניים ובעצמנו – תוך קבלת בעלות עליהם, כאספקטים של המטפלים ושל המטופלים.

קבלת עובדת הנוכחות הגופנית בטיפול תקל על הסרת מבוכה ויצירת תחושת אמינות.
נוכחותה של שפה להיבטי המיניות תבטיח שפן משמעותי בחייהם של אנשים בכל הגילים, שחשוב לחוש נינוחים בהתייחסות אליהם – יענה בחדר הטיפול.
המתדיינים ושמות ההרצאות:
• ד”ר ניצה ירום – “דיאלוגים טיפוליים מתוך מארג שפות הגוף”
• גב’ ציפי רולניק – “השד, הפאלוס והמטפל שביניהם – דוגמה קלינית בעקבות ״שפות הגוף״
• ד”ר יפתח בירן – “מארג שפות הגוף – מחשבות נוירופסיכואנליטיות עם דגש על ״שפת הגוף הבין – סובייקטיבי״
• ד”ר רבקה דוידוביץ-אפשטיין מנחה ויושבת ראש האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה.

ד”ר ניצה ירום – פסיכולוגית קלינית ופסיכואנליטיקאית.

מתוך שלב מוקדם שנינה דווחה עליו:
סיבת הפניה: “ומכוון שאני עצמי הייתי שרויה במעין מצוקה קיומית כללית (המצב הכי קשה לטעמי, כשאין בעיה ספציפית שניתן לפתור אלא סתם מצברוח שלילי תמידי) שמתי פעמי אל הכורסא של ניצה”.
מהלך הטיפול אז: “כך ארע שפעמים רבות הגעתי ושתקתי”,
הרווח: “לאט לאט, בלי שבכלל שמתי לב, ומבלי שאני מבינה (גם היום) איך בדיוק זה קרה, התחילו כל מיני פלונטרים שהיו לי בבטן, בראש ובלב להיפתח…, וחלק שלם וגדול במח ובנשמה שלי זכה לראשונה
לראות אור יום”.
תפקיד המטפלת:”זהו עבורי אחד מהאלמנטים החשובים בטיפול – המטפל הוא מטפל ועולמו הפנימי או החוויות האישיות שלו אינן מענייני… אין לי חובות. אני לא כפופה לכללי נימוס…, לא מחוייבת להיות מעניינת, מצחיקה, חכמה, יפה ולא נדרשת לספק פתרונות לבעיות מצבים שמגיעים לפתחי… שעה בשבוע אני מתעסקת רק עם עצמי בצורה אבסולוטית ומרגישה עם זה טוב”.

על השלב הזה של הטיפול בנתן אני כותבת:
” הפיצול שנתן חש בין הראש לגוף היה ממשי מאד לגביו. ההצלחה האינטלקטואלית עוררה בו חרדות עמוקות של התנתקות מהגוף, של איבוד הקשר עם המציאות ושל אוטונומיית התודעה או האינטלקט שלו, שנחוו כמנותקים. הראש הפך למעין מפלצת; הגוף הלך והתרחק”.

ספרה השמיני ” PSYCHIC THREATS AND SOMATIC SHELTERS” יראה אור בחודש נובמבר שנה זו בלונדון בהוצאת ROUTLEDGE.

גב’ ציפי רולניק – עו״ס קלינית, פסיכותרפיסטית, מנהלת תחום פסיכותרפיה בקופת חולים מכבי, מחוז שפלה וירושלים, לשעבר יו״ר האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה.

ד”ר יפתח בירן – פסיכיאטר, נוירולוג, פסיכותרפיסט. מתמחה במכון הישראלי לפסיכואנליזה ע״ש אייטינגון. מטפל בסובלים מהפרעות סומטופורמיות ומהיסטריה.

ד”ר רבקה דוידוביץ-אפשטיין – יו”ר האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה. פסיכולוגית קלינית מומחית ומדריכה. במהלך השנים מרצה ומדריכה באוניברסיטת בר אילן, בבתי ספר שונים לפסיכותרפיה ובמוסדות מוכרים לבריאות הנפש. לשעבר מנהלת מרפאה לברה”ן ויו”ר הועדה המקצועית לפסיכולוגיה קלינית.

 

תמונות מהאירוע